Jak uzyskuje się zasiłek przedemerytalny? Czy wystarczy skończyć odpowiedni wiek? A może należy wykonać jeszcze jakieś działania? Istnieje nieskończona liczba przypadków, w których przejście na emeryturę można wykorzystać jako sposób na przejście na emeryturę, który przynosi korzyści zarówno firmie, jak i pracownikowi.
Przykład porozumienia przedemerytalnego
Na przykład starszy pracownik, który zbliża się do wieku emerytalnego, ale nie do końca spełnia wymagania dotyczące wcześniejszej emerytury, może poprosić swoją firmę o zawarcie umowy przedemerytalnej. Możliwe, że firma jest również zainteresowana umową w celu stopniowego odnawiania siły roboczej. Jednak w przypadku porozumienia między stronami zasiłek dla bezrobotnych nie będzie możliwy.
Może się też zdarzyć, że firma będzie musiała osiągnąć porozumienie przedemerytalne ze swoimi pracownikami, gdy będzie zmuszona zastosować procedurę regulującą zatrudnienie. W ten sposób zwolnienie, które zawsze jest trudne, rekompensowane jest odszkodowaniem (często w formie miesięcznej wypłaty), które pomoże pracownikowi osiągnąć wiek emerytalny w bardzo podobnych warunkach finansowych.
Na koniec należy zauważyć, że nie ma szczególnych wymagań dotyczących przejścia na wcześniejszą emeryturę, poza tymi ustanowionymi w drodze wzajemnego porozumienia między pracownikiem a pracodawcą. Dlatego nie ma określonego wieku, chociaż pracownik powinien być bardzo świadomy liczby lat, za które płaci ubezpieczenie społeczne, głównie w celu otrzymania odpowiedniej emerytury po przejściu na emeryturę, która pozwoli mu na utrzymanie stylu życia.
Jak działa przedemerytura?
Do najbardziej typowych przypadków z przedemerytalnych dotyczą pracowników blisko wieku emerytalnego, ale który nie kwalifikuje się jeszcze do wcześniejszej emerytury. Pracownik i firma osiągają porozumienie, dzięki któremu pracownik otrzymuje pewną kwotę, która uzupełnia jego zasiłek dla bezrobotnych, do czasu, aż będzie mógł ostatecznie przejść na wcześniejszą emeryturę lub zwykłą emeryturę. Jednak w innych przypadkach pracownik jest objęty postępowaniem w sprawie zwolnienia grupowego, w ramach którego może uzyskać dostęp co najmniej do przewidzianej prawem odprawy.
W najczęstszych przypadkach przejścia na emeryturę pracownik zazwyczaj otrzymuje miesięczny dochód w wysokości od 60% do 100% swojego wynagrodzenia. W wielu przypadkach dochód ten stanowi część odszkodowania, jakie firma płaci pracownikowi w wyniku włączenia ich do postępowania w sprawie zwolnienia grupowego.
Opcjonalnie i jeśli to konieczne, gdy pracownik wykorzystuje zasiłek dla bezrobotnych (pod warunkiem, że strony nie osiągnęły porozumienia), mogą ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, który może trwać od 6 do 18 miesięcy, pod warunkiem że odbiorca udowodni, że ma brak dochodu, nie wliczając żadnych kwot otrzymanych z tytułu prawnych odpraw.
Jeśli jednak pracownik ma więcej niż 55 lat, co jest najbardziej typowym przypadkiem, dotacja będzie przedłużana do momentu, w którym osiągnie wiek umożliwiający przejście na wcześniejszą lub zwykłą emeryturę, pod warunkiem, że nie zawsze będzie istniał żaden dochód, nie tylko sami, ale za wszelki dochód otrzymują także ich małżonek i bliscy krewni, z którymi mieszkają.
Ponadto firma zwykle współpracuje przy podpisywaniu specjalnej umowy przedemerytalnej z ubezpieczeniem społecznym, aby pomóc w utrzymaniu składek, aby móc ubiegać się o emeryturę zgodnie z dotychczasowym wynagrodzeniem. Niniejsza Umowa wchodzi w życie po zaprzestaniu składkowego zasiłku dla bezrobotnych, ponieważ do tego momentu utrzymywana jest ta sama podstawowa kwota składki, którą mieli w ciągu 6 miesięcy przed przejściem na emeryturę.