Gdy chcemy dać pozwolenie komuś, by działał w naszym imieniu w pewnych sprawach, jak również, by wykonywał jasno określone czynności, potrzebne jest upowaznienie. Tylko czym dokładnie jest to upoważnienie? Jak je napisać? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!
Upoważnienie – co to takiego?
O tym, że możemy upoważnić jakąś osobę do występowania w naszym imieniu, mówi się bardzo często. Tylko czym dokładnie jest to upoważnienie? Co skrywa się pod jego terminem? Najprościej mówiąc mamy do czynienia z aktem, na mocy którego oddelegowujemy jakąś osobę do wykonywania czynności w naszym imieniu. Aby ktoś mógł podejmować za nas różnorakie działania, jak również występować w naszym imieniu przed wszelkimi organami władzy, należy przygotować upoważnienie na piśmie. Taki dokument powinien być spisany czytelnie i jasno określać, co może robić w naszym imieniu osoba upoważniona.
Upoważnienie – co powinno się w nim znaleźć?
Co dokładnie powinno znaleźć się w takim upoważnieniu? To pytanie pewnie zadaje sobie wiele osób, w szczególności te, które same chcą sporządzić upoważnienie. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu upoważnień nie przygotowujemy codziennie. Jak w takim razie powinno wyglądać upaważnienie?
Przede wszystkim upoważnienie musi wyrażać wolę osoby, która upoważnia daną osobę do wykonywania konkretnych czynności, jak i wolę osoby, która sama przyjmuje upoważnienie oraz zobowiązuje się do wykonania woli osoby, która je dała. Upoważnienie jest niczym pełnomocnictwo, ponieważ przez nie upoważnia się daną osobę do tego, by w naszym imieniu wykonała określone czynności. Aby jednak mogła to zrobić, udzielamy jej pełnomocnictwa lub ją do tego upoważniamy.
Upoważnienie – jak je przygotować?
Każde dobrze przygotowane upoważnienie powinno zawierać kilka kluczowych elementów. Jakich dokładnie? Przede wszystkim powinno zawierać datę oraz miejscowość, które umieszczamy w prawym górnym roku. W lewym górnym rogu powinien znaleźć się adres do korespondencji. Następnie przechodzimy do tytułu pisma i tutaj oczywiście wpisujemy „Upoważnienie”. Dobrze przygotowane pismo powinno również zawierać wszystkie dane osoby upoważniającej – od imienia i nazwiska (czy też dane firmy), po numer PESEL, czy numer dowodu tożsamości. To samo dotyczy osoby, która się upoważnia. Należy podać jej imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer dowodu osobistego lub innego dokumentu, który potwierdzi jej tożsamości. Konieczne jest również oświadczenie woli, jak również celu danego upoważnienia, czyli dokładne określenie, co dana osoba może zrobić w naszym imieniu. Na koniec osoba, która udziela upoważnienie, musi podpisać tak przygotowany dokument.
Warto w tym miejscu warto wspomnieć, że tworząc takie upoważnienie, dobrze jest określić, czy jest to czynność jednorazowa, czy stała. Poza tym musimy prawidłowo sformułować tekst, czyli określić, do jakich czynności upoważniamy daną osobę, ponieważ jeśli o to nie zadbamy, możemy dać jej zbyt mały zakres czynności, bądź też za duży.