Ubezpieczenie samochodu jest bardzo ważnym elementem kierowcy do bezpiecznego poruszania się po drogach. Takim ubezpieczeniem jest OC, które musi zostać wykupione przez właściciela pojazdu. W przeciwnym wypadku kierowca zostanie obciążony karą finansową w wysokości 4200 złotych. OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że ubezpieczenie chroni nas przed ponoszeniem kosztów odszkodowania w przypadku spowodowania wypadku, w którym ucierpiały osoby trzecie. Odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel, u którego jesteśmy ubezpieczeni.
Komu przysługuje odszkodowanie z OC?
Warto zaznaczyć, że odszkodowanie z OC należy się każdej osobie, która poniosła straty materialne bądź zdrowotne w wypadku lub innym zdarzeniu drogowym. Oczywiście odszkodowanie płaci ubezpieczyciel sprawcy owego zdarzenia.
Osoby które mogą się ubiegać o odszkodowanie z OC to:
- właściciel samochodu, który został uszkodzony
- osoby poszkodowane, uczestniczące w wypadku
- osoby, które poniosły straty w kolizji
Czy odszkodowanie dostanę tylko podczas stłuczki?
Warto zwrócić uwagę na to że o odszkodowanie z polisy OC może się ubiegać np. posiadacz samochodu, którego zniszczenie spowodował kamień lub inny obiekt spadający z przyczepy lub innego przedmiotu posiadacza OC. Kolejną ważną informacją jest to, że sprawca wypadku lub kolizji nie uzyska pokrycia strat w związku z takim zdarzeniem. Na takie szkody warto uwzględnić ubezpieczenie AC.
Czym w zasadzie jest ubezpieczenie AC?
Kolejnym ubezpieczeniem samochodu jest ubezpieczenie autocasco, w skrócie AC. W przeciwieństwie do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, autocasco nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, ale bardzo przydatną ochroną samochodu niezależnie od okoliczności. Oznacza to, że ubezpieczona osoba otrzyma pieniądze i pomoc nawet wtedy, gdy sprawca szkody jest nieznany, szkoda powstała na skutek działań przyrody oraz wtedy, gdy samochód został uszkodzony w wypadku, którego ubezpieczony kierowca był sprawcą.
Ubezpieczenie AC często można nabyć razem w pakiecie z OC. Do wyboru są różne warianty ubezpieczenia AC, więc każdy posiadacz samochodu może je dostosować do swoich potrzeb. Autocasco, powinno być jak najlepsze, a nie jak najtańsze, ponieważ to Ty później masz dostać odszkodowanie z tej polisy. Dlatego przy wyborze AC kieruj się bardziej zakresem ubezpieczenia niż jego ceną.
Czy ubezpieczenie zawsze kosztuje tyle samo?
W przypadku młodych kierowców ubezpieczenie OC jest nad wymiar droższe. Ubezpieczyciele biorą nowych kierowców z dużym dystansem, dlatego że dla ubezpieczycieli oznacza on duże prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub wypadku. Brak doświadczenia na drodze, brak umiejętności przewidywania sytuacji, zła ocena odległości, rozproszenie uwagi to jedynie kilka powodów z których wynikają takie ceny OC. Potwierdzeniem obaw ubezpieczycieli są m.in statystyki wypadkowe. W 2017 r. dla kierowców do 24 roku życia odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. Ubezpieczalnie naliczają młodym osobom zwyżki za wiek, nawet do 26. roku życia. To jednak nie oznacza, że każdy młody kierowca jest skazany na bardzo drogie OC. Możliwości tańszego OC jest kilka:
- zarejestrować pojazd na siebie, a jako współwłaściciela wpisać osobę, która ma zniżki
- zarejestrować samochód na osobę, która ma zniżki, a siebie wpisać do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela
- kupić samochód z mniejszą pojemnością silnika
- wcześniej zarejestrować na siebie np. skuter i w taki sposób zbierać zniżki