deszczkasy/ 9 lutego, 2020/ Ubezpieczenie/ 0 comments

Lubisz podróżować? Wycieczki za granicę to twoja pasja? Wymarzone wakacje w innym kraju? Beztroski i relaksujący urlop może nagle przerwać wypadek, bądź choroba. Co wtedy zrobić? Wystarczy iść do lekarza w obecnym miejscu przebywania? Może lepiej wrócić? Co w przypadku jak nie mam ubezpieczenia turystycznego?

Wakacje na terenie unii europejskiej

Jeśli nagle zachorujesz podczas tymczasowego pobytu w innym kraju UE np. na wakacjach, podczas podróży służbowej czy też na studiach to jako obywatelowi UE przysługuje Ci prawo do leczenia, którego nie można odłożyć do czasu Twojego powrotu do domu. Masz takie same prawa do opieki zdrowotnej jak osoby ubezpieczone w kraju, w którym przebywasz. Podczas wszystkich wyjazdów zagranicznych powinieneś mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta stanowi dowód, że jesteś ubezpieczony w jednym z krajów UE. Jeśli nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego lub nie możesz z niej skorzystać (np. w prywatnym szpitalu), placówka medyczna nie może odmówić Ci opieki. Jednak przed odbyciem leczenia możesz zostać poproszony o dokonanie zapłaty a po powrocie do swojego kraju będziesz mógł ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów.

Urlop poza unią europejską

Jak wynika ze statystyk opublikowanych przez liczący się instytut badań społecznych, najczęściej wybieranymi przez Polaków wakacyjnymi państwami są Egipt, Turcja oraz Tunezja. Wszystkie te trzy kraje znajdują się daleko poza granicami Unii Europejskiej, w związku z czym, zanim wyjedziemy na nasze wymarzone wakacje, dokładnie zapoznajmy się z warunkami ubezpieczenia turystycznego, które chronić nas będzie w trakcie trwania podróży. Powinniśmy zwrócić największą uwagę na ubezpieczenie zdrowotne, a dokładniej: kwota naszego własnego wkładu w koszty leczenia oraz wysokość pokrywanych przez ubezpieczyciela kosztów. Wbrew pozorom, często dzieje się tak, że do jakiejś kwoty, na przykład równoważnej z jedną wizytą lekarską, musimy za leczenie zapłacić z własnej kieszeni. Trzeba zaznaczyć, że opieka zdrowotna w tych właśnie krajach do najtańszych dla turystów nie należy. Właśnie dlatego warto czasami wybrać szerszy pakiet ubezpieczenia, likwidujący te ograniczenia, bądź pójść po poradę do firmy, z której usług ubezpieczeniowych na co dzień korzystamy. Tam zazwyczaj uzyskamy w pełni kompetentną i wiarygodną odpowiedź na wszelkie nasze wątpliwości z ubezpieczeniem. Warto przygotować się więc finansowo do potencjalnej możliwości skorzystania z usług lekarza i robić to tylko wtedy, kiedy jego wizyta jest absolutną koniecznością.

Podsumowanie

Ubezpieczenie turystyczne powinno nas chronić przed ponoszeniem kosztów za wizyty u lekarza poza granicami ojczyzny jak jesteśmy na jakiejś wycieczce, wyprawie itp. Należy zwrócić uwagę na kwotę wkładu własnego w koszty leczenia. Podróżując w granicach unii europejskiej wystarczy nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeżeli okaże się, że musimy ponieść koszty leczenia to po powrocie do kraju możemy ubiegać się o zwrot owych kosztów.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>